NEWS
Přihlašujte se do BÁSNÍ NA PŘÁNÍ, ať mám co psát

Srpen 2009

TOUHA

17. srpna 2009 v 13:19 | Poetico |  Básničky

Touha

Poetico

Proč si mě nezbalil,
když po tobě tak toužím.
Aby ses nezvalil
s toho, jak kolem tebe všechny děvy krouží.

Nevím, proč ti nedošlo,
že tě jenom já chci.
Asi ti to ušlo,
když máš teď důležitější práci.

Balíš všechny děvky kolem,
mě si nevšímáš.
Bavíš se jen honem
a přede mnou utíkáš.

Nevím, jestli tě vůbec nezajímám,
třeba se mě jen bojíš, že tě odmítnu,
že tě ve snu neobjímám,
že tě v mysli přehlídnu.

Jestli mě přece jenom chceš,
dej mi vědět.
Jestli se nepohneš,
nebudu tu na tebe čekat a sedět.

NEW START

14. srpna 2009 v 14:19 | Poetico |  Básničky

NEW START

Poetico


Chceš zažít pořádný START ?
Tak to udělej pozadu pár salt.
Musíš to pořádně rozbalit,
jinak to můžeš na místě zabalit.

Nezačínej tím, že budeš fetovat
ani tím, že budeš šlukovat.
Začni tím, že si vybereš styl,
a pak stačí jenom si uvědomit svůj cíl.

Vyber si někoho, kdo bude při tobě stát
a nikdy ti nebude lhát.
Nezapomenˇ! Pořád se drž svého cíle,
i kdyby měl být dál než čtyři míle.

Když tohle všechno uděláš,
tak si piš, že se už nikdy nepoděláš.

Vrátil ses nazpátek
a tohle je tvůj nový začátek!!!

Křižák v džínách

14. srpna 2009 v 12:39 | Poetico |  Čtenářský deník

Křižák v džínách

Thea Beckman

Rudolf žije ve dvacátém století a je student historie. Jednou přijde do laboratoře dvou vědců, kteří vynalezli stroj času. Nabídne jim, aby ho poslali do minulosti. Chtěl se dostat na turnaj do francouzského města Montgivray 14. června 1212, ale místo toho jej počítač přesunul do města Spiers v Německu, kudy prochází dětská křížová výprava. Aby se mohl vrátit domů, musí být v určený čas na stejném místě. Když se objeví v minulosti, zachrání jednoho studenta Leonarda před loupežníky. Rudolf zjistí, že Leonardo mluví jinou řečí, ale zanedlouho si celkem rozumí. Když zjistí, že už mu nezbývá moc času, rychle se vydá na místo, kde se objevil. Bohužel místo toho si tam stoupl jiný kluk a Rudolf se domluví s Leonardem, že půjdou spolu s křížovou výpravou....

Rudolf- je to mladý muž z dvacátého století. Všechno vždy velmi dobře organizuje. Je studentem historie. Vyniká tím, že je chytrý a výřečný.

Leonardo- je to italský student z 13. století. Nikoho se nebojí, protože má svůj kyj, se kterým se ubrání. Je dobrý kamarád s Rudolfem.

Doporučuji přečíst celou knihu, protože tohle je pouze začátek.

Rychlé šípy- Záhada hlavolamu

14. srpna 2009 v 12:09 | Poetico |  Čtenářský deník

Rychlé šípy

Záhada hlavolamu

Jaroslav Foglar

...Rychlé šípy zaslechnou, že se našel ježek v kleci. Vydají se po něm pátrat do stínadel, ale zjistí, že ho jenom někdo namaloval na zedˇ. Přemýšlejí nad tím, že prozkoumají historii ježka v kleci a to taky udělají. Při zkoumání se doatanou až k bývalému kostelníkovi z kostela sv. Jakuba. Bývalí kostelník znal moc dobře majitele ježka v kleci, byl to Jan Tleskač. Od kostelníka se Rychlé šípy dozvědí mnoho cenných informací, proto se taky snaží najít kostel sv. Jakuba. Když kostel najdou, tak ho prozkoumají a najdou tam deník Jana Tleskače, ale to není všechno. Do kostela vrazí Vontové a Rychlé šípy musí nepozorovaně zmizet a při tom objeví podzemní hřbitovní chodbu. Doma při četbě deníku nejdou popis cesty do Tleskačovy kůlny, a proto hned vyrazí do Stínadel, aby kůlnu našli. Kůlnu najdou, ale nic tam nezjistí. Naneštěstí si jich všimnou obyvatelé domu a zamknou je v kůlně v domnění, že jsou to lupiči. Rychlé šípy uniknou domů přes střechu kůlny. Když čtou deník dál zjistí, že není celý a že půlka deníku ještě musí být v kostele...

Eldest

4. srpna 2009 v 11:59 | Poetico |  Čtenářský deník

Eldest

Christopher Paolini

...Eragon projde během velkých oslav v Elesméře, plných elfské magie, velkou proměnou. Stává se jedním z elfů, čímž v sobě spojí všechny tři neokřídlené rasy bojující proti Galbatorixovi a jeho krutým služebníkům. Jeho jizva zmizí. Jako elf se na hřbetě Safiry vrací k Nasuadě, aby společně čelili Galbatorixově armádě. K jednotkám Surdy se připojuje i oddíl urgalů a, téměř ke konci bitvy, i Eragonův bratranec Roran. A tam, na konci všeho, Eragon pozná Galbatorixovu novou zbran. Nového jezdce, který zabije trpasličího krále, a se kterým se Eragon střetne v nevyrovnaném souboji. Strhne jezdci na rudém drakovi helmu, a zjistí, že je to jeho ztracený přítel Murtagh. Ten má za úkol přivést Galbatorixovi, kterému přísahal věrnost Eragona živého, aby mohl využít jeho dračici Safiru. Murtagh však Eragona ušetří, ale sebere mu meč Zar´roc. Při tom mu prozradí hrůzné tajemství, že je stejně jako Murtagh synem Morzana. Eragon je zdrcen a vrací se do tábora Vardenů, kteří jsou zdrceni z přítomnosti nového jezdce. Eragon se setká s Roranem, který mezi tím zabil dvojčata a slibuje mu, že mu pomůže najít Karinu.

(nejlepší část z celé knihy)


Charakteristika hlavních postav:

Eragon: hlavní postava příběhu. Na začátku farmářský chlapec, kterého vychovával strýc, ale na konci Eldestu je z něj obávaný válečník. Přitahuje ho elfka Arya a poslední dobou si čím dál víc rozumí se svou dračicí Safirou. Všude ho doprovází jeho meč Za´roc.

Arya: elfka, do které se Eragon zamiloval, ale ona byla zamilovaná do elfa Taolina, kterého zabil Stín Durza. Eragon postupně zjistil, že Arya je vyslankyně u Vardenů, že převážela Safiřino vejce a hlavně, že je elfskou princeznou.

Safira: Eragonova dračice. Stejně se jmenovala i ta Bromova, kterou zabili Křivopřísežníci. Je Safírově modrá, má bílé ostny.

Eragon

3. srpna 2009 v 12:39 | Poetico |  Čtenářský deník

Eragon

Christopher Paolini

Hlavní hrdina Eragon se vydá na lov do Dračích hor, aby jeho rodina měla dost masa na zimu. Při lovu nečekaně spadne z nebe dračí vejce. Eragon chtěl vejce prodat za něco k snědku, ale nějak se mu to nedařilo. Potom si tedy vejce nechá u sebe, až se z něj vylíhne dračí mládě. Eragon dračí mládě schová na okraj lesa, kde mu postaví příbytek ve větvích. Mezitím se knim šíří zprávy o útocích urgalů na obchodníky a jiná menší města v Království směrem na jih. Eragon zjistí, že může pomocí myslí komunikovat se svým drakem. A zjistí, že jeho drak je vlastně dračice. Dračice si vybere jméno Safira. Do městečka Carvahallu, kde Eragon bydlí na farmě se svým strýcem Gerem a bratrancem Roranem, příjde pár cizinců v černých pláštích (ra´zakové). Ra´zakové se dozvědí o vejci a zabijí Eragonova strýce Gera a podpálí farmu. Pár dní před tím odjel Roran do učení k mlynáři. Eragon se vydá na cestu se Safirou najít ra´zaky a pomstít strýcovu smrt. Před odchodem se k němu přidá Brom vypravěč. Brom Eragona na cestách učí jak se starat o Safiru, učí ho bojovat a kouzlit. Safira roste a má čím dál větší sílu, Eragon sílí a stále se učí nová slova ze starověkého jazyka, které používá při kouzlení. Při stopování ra´zaků stopují až za urgaly a zjistí, že po nich zůstávají jenom vyvražděná městečka. Na štěstí najdou po nich lahvičku od speciálního oleje, a tak putují do Teirmu, kde bydlí dávný Bromův přítel Jeod, obchodník. S jeho pomocí s jeho pomocí se dostanou k obchodním záznamům, kde zjistí, že ra´zakové přebývají v Dras- Leoně. Při cestě do Dras- Leony jsou prozrazeni a Brom je zraněn. Ze zajetí je vysvobodí mladý Murtagh, který se k nim přidá. Když se chystají přečkat noc, Brom umírá, ale před smrtí prozradí, že byl kdysi Dračím jezdcem. Ale že mu jeho dračici Safiru zabili v jedné bitvě. A poté Brom umírá. Eragon cestuje dál s novým přítelem Murtaghem. Zanechají pronásledování ra´zaků a putují za Vardeny. Vydají se do města Gil´eadu, protože Brom před smrtí řekl Safiře , že mají vyhledat jeho přítele, který jim pomůže. Před městem Eragona zajmou urgalové a dají ho do vězení. Při útěku mu pomůže Murtagh. Zároven osvobodí vězněnou elfku Aryu, která jim při útěku přes poušt Hadarak v bezvědomí, kdy se s ní Eragon pomocí mysli spojí a řekne jim, že se Vardenové ukrývají v Beorských horách. Tak se tedy vydají k horám. Ale pronásledují je urgalové až k úkrytu Vardenů. Po cestě se ukáže, že Murtagh je syn Morzana, posledního z Křivozpřežníků. Eragon je u Vardenů seznámen se situací v Alagaesii a podroben zkouškám svých dovedností. Urgalové se shromaždují v trpasličím městě a plánují podzemní útok na Tronheim. Všichni se připravují k boji. Ve velké bitvě se velitel Durza utká s Eragonem. Ten ho s Aryinou a Safiřinou pomocí podne do srdce. Urgalská vojska se bez velitele povraždí a utečou. Tím je lid Vardenů a trpaslíků zachráněn.